V roce 1989 jsme se zúčastnili Mezinárodní soutěže v norování na lišku v Hostěradicích s naší drsnosrstou foxteriérkou Fanny Diplomat. Nora byla v malém lesíku, psi uvázáni u stromů, jagdteriéři většinou na řetízcích, a všichni natěšení na soutěž, nervózní a hluční. Mezi nimi jako zjevení ležel na volno malý psík s vydří hlavou a blahosklonně přihlížel psímu ryku všech ostatních - svým chováním nás naprosto uchvátil. Byl to border teriér z Rakouska, který v noře pracoval jako hlásič s ostrými výpady na škodnou. Takže bylo jasné, že příští přírůstek do naší chovatelské stanice bude border teriér.

     Fenku Ditu z Lomnice, s číslem zápisu 15, jsme si přivezli v dubnu 1992 od pana Pařízka. Dita v osmi měsících dohledala postřelené srnčí, v šestnácti měsících složila zkoušky z norování - tenkrát ještě "naostro" - s plným počtem bodů jako vyhaněč v obou kolech, a hned poté, ještě v roce 1993, vyhrála klubové soutěže v norování v Čechách. Největším úspěchem však byla vítězství na Mezinárodním norování teriérů v Trnavě v letech 1994 a 1995, kde po oba roky předvedla práci daviče (hrdlo 15 a 18 vteřin). Dita byla úspěšná i na výstavách, v roce 1994 získala titul Klubový vítěz a v roce 1995 jí byl přiznán titul Český šampion.

     Na mezinárodní výstavě v Brně v roce 1995 jsme potkali manžele Hjelmeovi z Dánska, se kterými jsme domluvili možnost krytí Dity jejich psem Hjelme Ivanhoe pro následující rok. Z tohoto spojení se narodila Tora Bohemia Diplomat, která byla zákládající fenou chovu border teriéra v chovatelské stanici Vakuc. O rok později, ze zahraničního krytí psem Ashbrae Finnian, jsme si v naší chovatelské stanici ponechali psa Unkase a fenu Utu. Oba působili úspěšně v chovu, vynikali především po lovecké stránce a byli „CACITovými“ norníky i výbornými pomocníky při naháňkách a dosledech.

     Když jsme si v roce 1996 přivezli z Dánska - také z chovatelské stanice Hjelme - psa Hjelme Private Diplomat, netušili jsme ještě, že se bude jednat o plemeníka s tak výrazným vlivem na chov border teriéra v České republice. Tento pes velmi dobře krevně navázal nejen na feny z naší chovatelské stanice, ale i na většinu chovných „linií“, které tu v té době byly. V naší chovatelské stanici působily tři jeho dcery - Vanda Bohemia Diplomat, Zita Bohemia Diplomat a Cára Argus Mapel.

     V roce 2005 přibyl do naší chovatelské stanice další pes, opět z dánské chovatelské stanice Hjelme – Hjelme Glendarroch. Pes úspěšný po pracovní i exteriérové stránce, coby chovný pes sice s výrazně menším vlivem než Priv, přesto však kvalitní plemeník. Po něm a zapůjčené italské feně Lonterlas Sugarhiccup jsme si pro další chov nechali dvě feny, sestry Walli Bohemia Diplomat a Wifi Bohemia Diplomat.

     Deny od Kanonýra Jabůrka přišel do naší chovatelské stanice vlastně jen shodou okolností. Na podzim roku 2010 jsme se úplnou náhodou od našich přátel dozvěděli, že nedaleko od nás mají dva neprodané čtyřměsíční pejsky, které si chovatel už nemůže dovolit dále držet. Pejsci byli po lovecky i exteriérově výborném otci, Igorovi Lovci z Dračína, a měli v rodokmenu oba naše bývalé chovné psy, Hjelme Private Diplomata i Unkase Bohemia Diplomat. Odkoupili jsme je, a zatímco na jaře 2011 šel Dak zkušenému myslivci, Deny zůstal doma s představou, že časem bude vhodným krycím psem pro naše feny Walli a Wifi. Opakované krytí obou fen tímto psem potvrdilo, že to bylo dobré rozhodnutí - potomstvo bylo exteriérově vyrovnané a mělo nadprůměrné lovecké vlohy.

     V témže roce jako Denyho jsme si nechali doma fenu Aru Bohemia Diplomat, větší fenu vynikajícího exteriéru a typické povahy, pocházející ze spojení dvou jedinců původem z naší chovatelské stanice. Bohužel, kvůli závažným komplikacím při jejím druhém porodu muselo být přistoupeno ke kastraci, čímž skončila její chovná kariéra. Nechali jsme si jedinou fenu z tohoto jejího posledního vrhu, Hanny Bohemia Diplomat, která vede ještě původní krev naší chovatelské stanice.

stránky chovatelského klubu:  Klub chovatelů teriérů